2019 Artists | Midwest Salute to the Arts
17111
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17111,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Artists

Clay

Bose
Mike Bose

Best of Category

Carson
Chris Carson
Deckard
Holly Deckard
Hohn
Laura Hohn
stephens
David Stephens
Weck
Nancy Lowery Weck
Whitson
Morgan Whitson
Winchester
Tony Winchester

Drawing/Printmaking

Bodus
Joseph Bodus
Jahraus
Jon Jahraus
Wallace
Barry Charles Wallace
Nihira
Nick Nihira

Best of Category

Fine Craft/Wood

Akerele
Natalie Akerele
Bennett
Katrina Bennett
Davis
James Davis

Mayors Award

Gao Chang
Wayne Gao &
Michelle Chang

Award of Excellence

Halsey
Gary Halsey
Martin
Stephen Martin

Best of Category

O'Brien
Patricia O’Brien
Park
Kyoung Joa Park
Phillips
Sherry Phillips
Shaw
Terry “Buddy” Shaw

Award of Excellence

Soper
Warren Soper
Welling
Tracy Welling

Glass

McCarthy
Chris McCarthy

Best of Category

Cameron Smith
Knox
Carol Knox
Becker
Douglas Becker
Hancock
Melanie Mollman Hancock
Fay
Myron Fay
Cahill
Sheila Cahill
Pasetti
Sue Pasetti &
Bill Pasetti
Martin
Ed Martin

Award of Excellence

Jewelry

Sugg-Santoro
Diane Rose Sugg-Santoro

Council Choice Runner Up

Barber
David Barber
Suter
Tom Suter
marchand
Joyce Marchand
Zoellner
Jeff Zoellner

Award of Excellence

Kathy Fields
Drake
Larry Drake

Award of Excellence

Likos
Katherine Likos
Ciebien
Mary Ciebien
Bailey
David Bailey
ferguson
Mark Ferguson
yeager
Tess Yeager
Green
Shannon Green
Iglesias
Carlos Iglesias
James
Gordon James
Monge
Michelle Monge
Muhammad
Shayba Muhammad
Pardo
Rocky Pardo

Best of Category

Pekarek
Donald Pekarek

Award of Excellence

Mixed Media

Chilman
Katie Chilman

Best of Category

Culevski
Niko Culevski

Award of Excellence

kiaralinda
Kiara Linda
Mahon
Bob Mahon

Best of Show

Stoeckley
John Stoeckley
Bozarth
Alison Bozarth
Donna Moore
Donna Moore

Painting

Yuan
David Yuan

Council Choice Runner Up

Abigt
Chris Abigt

Award of Excellence

butler
Sarah Butler
Chounard
Mollie Chounard

Award of Excellence

Gray
Erin Gray 
PelickSiadak
Laura Pelick Siadak
hunter
Sandy Hunter

Council Choice Runner Up

squires
Stan Squires
Jones
Matt Jones
VanLeuven
Cara Van Leuven

Best of Category

Lee Reams
Lee Reams

Photography

Barry
M. Barry
Carr
Kim Carr

Award of Excellence

Chapman-Peluso
Kimberly Chapman-Peluso

Council Choice Runner Up

Kopp
Joe Kopp
Liang
Sunny Liang

Best of Category

Locus
John Locus
Toulmin
Bruce Toulmin

Sculpture

Bayer
Paul Bayer
Schmidt
Ron Schmidt
Trobaugh
Kevin Trobaugh

Best of Category

Slichenmyer
Anthony Slichenmyer
Epler
Kent Epler

Award of Excellence

Gonz Jove
Gonz Jove

Council Choice